درختان خشکبار, کاشت و پرورش گیاهان

درختچه و گیاهان لوکس آپارتمانی

 هر خانه ای به گیاهان لوکس و زیبای آپارتمانی نیاز دارد. پر کردن خانه شما با گیاهان آپارتمانی زیبا بهترین راه برای عوض کردن فضای کسل کننده و خسته کننده اتاق ها است.

انتخاب یک گل و یا گیاه مناسب برای فضای داخلی، می تواند یک آپارتمان را از یک میحط معمولی به یک محیط لوکس تبدیل کند.  استفاده از گیاهان لوکس آپارتمانی در در طراحی دکور، می ­تواند علاوه بر زیبایی، حس طراوت و آرامش ذهن را نیز به ارمغان بیاورد. در حقیقت رابطه بین گیاه و انسان یک رابطه دو طرفه است. به این صورت که انسان اکسیژن را تنفس می کند و دی اکسید کربن را دفع می کند. گیاهان دقیقاً برعکس عمل می کنند. وقتی هوا از اکسیژن تازه غنی می شود، انسان ها در واقع سالم تر هستند و روحیه بهتری دارند. پس اگر شما هم مثل من به داشتن گیاهان لوکس آپارتمانی علاقه­ مند هستید با ما همراه باشید تا برخی از مشهورترین گیاهان آپارتمانی لوکس را به شما معرفی نماییم.

فیکوس از جمله گیاهان گلدار تیره موراسه و از سرده انجیر هست. این گیاه گونه­ های فراوانی دارد اما بدون شک یکی از زیباترین انواع فیکوس، فیکوس لیراتا یا برگ ویالونی است. این گیاه با داشتن برگ هایی به شکل ویالون و به رنگ سبز برق بسیار خیر کننده است. این گیاه در مناطق بومی خود شامل غرب آفریقا، کامرون و سیرالئون به صورت درخت وجود دارد. البته می توان از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی لاکچری برای تزئین دکوراسیون منزل نیز استفاده کرد. ارتفاع فیکوس در آپارتمان تا ۲ متر نیز می­ رسد و مراقبت از آن ها بسیار آسان است.

نگهداری فیکوس لیراتا در خانه

  • پرنده بهشتی (Bird of paradise flower)

یکی از دیدنی ترین و تأثیرگذارترین گیاهان گلدار برای آپارتمان، پرنده بهشتی است. شرایط رشد پرنده بهشتی، به ویژه محدوده دما، بسیار خاص است. با این حال، دوستداران این گل هرگز از پرورش آن نا امید نمی ­شوند. این گیاه را می توان در یک ظرف پرورش داد. تعداد کمی از گیاهان با چنین ظاهر قوی وجود دارد. اندازه نسبتا بلند این گیاه، برگ‌های پهن و کشیده و گل‌هایی به مانند پرنده‌ای در حال پرواز، یک منظره استوایی و دلربا را ایجاد می­ کنند. برگهای سبز تیره تقریباً در هر محیطی عالی به نظر می رسند و مهمانان و دوستان شما مجذوب خواهند کرد. خود گل سایه های پیچیده، ظریف و آمیخت ه­ای از رنگ های آبی، بنفش، نارنجی و زرد دارد. این گیاه بومی مناطق گرم و بسیار مرطوب آفریقای جنوبی است که به سرما و خشکی هوا بسیار حساس است. تکثیر گیاه پرنده بهشتی یا استرلیتزیا به دو روش عمده، تکثیر با بذر و جداسازی پاجوش امکان پذیر است.

پرنده بهشتی در آپارتمان

بیشتر بخوانید: بونسای چیست و چگونه نگهداری می شود؟

  • گیاه بامبو (Dracaena sanderiana) یا (Lucky bamboo)

این روزها بامبو به یک گیاه جذاب برای طراحان داخلی تبدیل شده و طرفداران زیادی پیدا کرده که بیشتر به دلیل سهولت در پرورش و نگهداری، قابلیت فرم دهی شاخه‌ها و زیبایی فرم برگ‌های آن، و البته زیبایی ­های آن است. جالب است بدانید که، به اعتقاد برخی، گیاه بامبو خوش شانسی می‌آورد. بامبو گیاهی است که می­ تواند بدون نیاز به خاک رشد کند. به سادگی ساقه بریده آن ‌را در آب قرار دهید. حتی می توانید صخره های رودخانه یا پوسته های تزئینی مورد علاقه خود را متناسب با دکوراسیون خود اضافه کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که آب گیاه را هر دو هفته یکبار تعویض کنید. سعی کنید به جای آب شیر از آب معدنی استفاده کنید. می توانید هر 2 هفته یکبار از کود ویژه بامبو همراه با آبیاری استفاده کنید. همچنین می توانید بامبو را در یک  گلدان با زهکشی خوب منتقل کنید.

نکات نگهداری بامبو در خانه

 

  • گیاه زامیفولیا (Zamioculcas zamiifolia)

زمانی که از گیاهان لوکس آپارتمانی صحبت می کنیم نمی­ شود گیاه زامیفولیا را نادیده بگیریم. گیاه زاموفیلیا یک گیاه گلدار و بسیار مقاوم از خانواده آراسه است که طرفداران زیادی دارد. زاموفیلیا یک گیاه همیشه سبز است که قد بلند و قابل توجهی دارد و جلوه درخشانی را در هر اتاق ایجاد کند. جالب است بدانید که از بین بردن آن به مراتب دشوار تر از نگهداری آن است. گیاه زامیفولیا، به تصفیه هوای اتاق نیز کمک می کند. زامیفولیا برای از بین بردن مقادیر زیادی از سموم موجود در هوا، چون: زایلن، تولوئن و بنزن موثر است.

زاموفیلیا لوکس ترین گیاه آپارتمانی

 

  • جید پوتوس (Jade Pothos)

با استفاده از این گیاه بسیار شیک آپارتمان خود را به واحه ای گرمسیری پر از برگ های سبز رنگ و هوای تازه تبدیل کنید. جید پوتوس یکی از راحت ترین گیاهان برای پرورش در مکان­ه ای سرپوشیده است. در حالی که به طور همزمان یکی از زیباترین آن هاست. طراحی عمودی آن باعث می شود برای آپارتمان ها عالی باشد. این گیاه و گلدان آن فضای زیادی را در آپارتمان شما اشغال نمی کند، که این موضوع به دلیل صرفه­ جویی در فضا بسیار مهم است. استفاده از  گلدان سفید ساده، علاوه بر اینکه به اندازه کافی شیک و تمیز هستند، این قابلیت را دارند که تقریباً با هر محیطی ادغام شوند.

جید پوتوس

 

  • اسپاتی فیلیوم یا زنبق صلح (PEACE LILY)

اگر به دنبال گیاهی تاثیرگذار می­گردد حتما اسپاتی فیلیوم در لیست شما قرار دارد. این گیاه یکی از گیاهان خانواده ی شیپوری (Araceae) می باشد. این گیاه بومی کلمبیا است. گل های این گیاه کوچک بوده و بر روی سنبله سفید استوانه ای شکل به طول حدود سه سانتی متر قرار دارند. این سنبله توسط براکته های بزرگ و سفید رنگ پوشیده شده است. ترکیب ساختمان این گل با برگ های بزرگ و شیار دار به رنگ سبز تیره و براق، منظره دلچسب را ایجاد می­کند.

پرورش اسپاتی فیلوم در منزل

 

  • فیتونیا ورسافلتی (NERVE PLANT)

زیبایی دیگر.گیاه فیتونیا نقره­ ای می­تواند یکی از عناصر زیبایی در هر خانه­ ای باشد. رگه های نقره ای که از درون برگ این گیاه عبور می کنند، قطعاً نقطه کانونی توجهات خواهند بود. برگ های سبز بزرگ فیتونیا نیز واقعاً باشکوه هستند. این زیبای خیره کننده از خانواده Acanthaceae است که بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر بلندی پیدا می کند و بین ۱۵ تا ۲۲ سانتی متر هم از فضای اطرافش را اشغال خواهد کرد. فیتونیا فضای روشن یا نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد و آن را برای هر مکانی در خانه یا محل کار شما عالی می کند. فیتونیا به نور متوسط، حرارت زیاد، آبیاری معمولی تا زیاد، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.

 

  • گل عشق یا اکسالیس (Oxalis)

اکسالیس بزرگترین جنس در خانواده Oxalidaceae است  و بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و آسیای جنوبی هستند. اکسالیس که اغلب به عنوان گل عشق نیز نامیده می شود، گونه ای است که بیشتر به عنوان گیاه آپارتمانی کشت می شود. اکسالیس  با دارا بودن طیف وسیعی از رنگ ها و اندازه ها به عنوان گیاهان آپارتمانی عالی هستند. اکسالیس، در هنگام شروع تاریکی پدیده ای را نشان می دهند که به نام nyctinasty معروف است. در حقیقت. Nyctinasty نوعی حرکت شبانه روزی موزون گیاهان در واکنش به شروع تاریکی است.  برگ های مثلی شکل و بنفش آن یاداور پروانه­ ها هستند که منظره­ ی بسیار تاثیر گذار به وجود می آورد. مراقبت از آن بسیار آسان است و نور غیر مستقیم را دوست دارد. در مکان هایی با نور کافی ساقه های برگ قائم می مانند، در موقعیت های سایه دار ساقه های برگ بلند و خمیده می شوند. مرتباً گیاه را با هرس آرام برگ ها و گل های پژمرده کوتاه کنید. اگر می خواهید شاخ و برگ قوی تری داشته باشید، تمام ساقه های گل را به آرامی کنار بگذارید.

گیاه عشق

منبع:

https://www.plantthefuture.com/

http://www.home-designing.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.