مطالب کشاورزی, کاشت و پرورش گیاهان

کاشت انگور

کاشت انگور

کاشت انگور جنبه زینتی و خوراکی دارد. با شروع فصل بهار و جوانه زدن برگ‌های تازه بساط دلمه پختن در خانه‌ها برپا شده و با آمدن فصل تابستان انگور‌های ارگانیک و خوشمزه را در سبد میوه خواهید داشت. در این مقاله چند روش کاربردی کاشت انگور را به شما آموزش می‌دهیم تا انواع انگور را در باغچه یا باغ خود بکارید.
با انتخاب یکی از این ۴ روش یا ترکیبی از آنها حیاط خانه خود را به باغ انگوری کوچک تبدیل کنید. با ما در مجله امداد کشاورز همراه باشید.

۱ ـ کاشت انگور از طریق ریشه

کاشت ریشه انگور در اوایل بهار سریع‌ترین مسیر کاشت انگور است. قبل از کاشت انگور به این روش ریشه‌ها را ۱ تا ۲ ساعت در آب خیس کنید. در این فصل ریشه‌ها هنوز در دوره نهفتگی و خواب زمستانی هستند؛ پس باید آنها را در کمتر از ۲۴ ساعت در خاک کشت کنید. انگور در خاکی با زهکشی خوب و pH بین ۵/۵ تا ۷ بهترین رشد را دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آماده‌سازی انگور از یک سال قبل دست‌به‌کار شوید؛ خاک را نرم کنید. علف‌های هرز، ریشه‌ها و سنگ‌ها را از بین ببرید.

برای کاشت انگور از طریق ریشه باید خاک را به عمق و عرض ۳۰ متر حفر کنید. سپس ریشه انگور را درون سوراخ قرار داده و روی آن را با ۱۵ سانتی‌متر بپوشانید، بعد از آن خاک را به‌آرامی بکوبید. در ادامه بقیه سوراخ را با خاک پر کنید، اما دیگر نیاز به کوبیدن خاک نیست. در نهایت ریشه انگور کاشته شده را آبیاری کرده و مطابق با شرایط نگهداری انگور از آن مراقبت کنید. فقط نباید در سال اول رشد به انگور کود داد؛ کوددهی و هرس‌کردن در سال دوم انجام می‌شود.

۲ ـ کاشت انگور از طریق قلمه

قلمه انگور را از درختان انگور پربار انتخاب کنید. در اواخر پاییز و زمستان که درخت انگور در خواب کامل به سر می‌برد، قلمه‌زنی را انجام دهید. باید چند شاخه ۱۸۰ سانتی‌متری یک‌ساله انتخاب کنید (شاخه یک‌ساله معمولاً کمی از یک مداد قطورتر است). سپس از این شاخه‌ها قلمه‌هایی به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر بسازید. بیشتر از میزان موردنیاز خود قلمه درست کنید. تعدادی از آنها قطعاً رشد نخواهند کرد.

انتهای هر قلمه را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید؛ این کار رشد ریشه را تسریع می‌کند. سپس قلمه‌ها را در خاک مناسب بکارید. خاک را مرطوب نگه‌دارید تا ریشه‌ها در خاک مستقر شوند. تعدادی از قلمه‌ها در بهار آینده شروع به رشد کرده و سه سال بعد انگور می‌دهند.

بیشتر بخوانید: سمپاشی نهال تاز کاشته شده

۳ ـ کاشت انگور از طریق هسته

هسته‌های انگور را به مدت ۲۴ ساعت در آب ولرم غوطه‌ور کنید. خیساندن هسته‌های انگور اولین مرحله کاشت انگور از طریق هسته است. سپس هسته‌های خیس‌خورده را با مقداری خاک پیت ماس مرطوب در یک ظرف کوچک بریزید. به‌عنوان‌مثال، برای ۵۰ عدد هسته انگور ۱ قاشق غذاخوری پیت ماس استفاده کنید. بعد از آن ظرف را به مدت ۳ ماه در دمای ۱ تا ۴ درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

بعد از گذشت ۳ ماه هسته‌ها را در سینی کشت بذر بکارید. یک سینی کشت بذر با زهکشی مناسب انتخاب کرده و قبل از استفاده حتماً آن را استریل کنید. سپس بذر‌ها را با فاصله ۴ سانتی‌متر از یکدیگر بکارید. سینی را در مکانی قرار دهید که طی روز ۱۶ ساعت نور خورشید دریافت کند. معمولاً بعد از گذشت ۲ هفته هسته‌ها شروع به جوانه‌زنی می‌کنند. البته ممکن است جوانه‌زنی ۲ ماه یا بیشتر نیز طول بکشد. اگر بعد از گذشت ۲ هفته جوانه‌زنی اتفاق نیفتاد، ناامید نشوید. در تمام طول این مدت خاک را مرطوب نگه داشته و از آبیاری بیش از اندازه دوری کنید.

زمانی که حداقل ۲ برگ در بالای سر نهال انگور رویت شد

زمانی که حداقل ۲ برگ در بالای سر نهال انگور رویت شد، آنها را به گلدان‌های ۱۰ سانتی‌متری منتقل کنید. در این مرحله نور مستقیم خورشید برای گلدان لازم نیست. بعد از گذشت ۶ هفته گلدان کوچک را با گلدانی به حجم ۳ لیتر تعویض کنید. در تمام طول این مدت خاک را با مواد مغذی تغذیه کنید.

در صورت مشاهده برگ‌های تازه‌تر (حداقل ۶ برگ جدید) گلدان‌ها را به فضای بیرون منتقل کنید. البته خیلی مهم است که آرام‌آرام این فرایند را انجام دهید. به مدت چند روز آنها را در مکانی نیم‌سایه بگذارید و بعد در معرض نور بیشتری قرار دهید. پس از زمستان‌ نهال‌های انگور را در خاکی با زهکشی خوب و در معرض نور خورشید بکارید. باردهی انگور کاشته شده از طریق هسته ۲ تا ۷ سال طول می‌کشد؛ بنابراین انگور موردنظر خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

شرایط کاشت درخت انگور برای جلوگیری از آفات

اغلب حشرات و آفت‌ها با کاشت درخت انگور در مکانی آفتابگیر کاهش پیدا می‌کنند. شرایط آب‌وهوایی، وجود آلودگی، استفاده نادرست از آفت‌کش‌ها و تراکم بیش از حد از عمده دلایل ایجاد بیماری هستند. شرایط بهینه کاشت درخت انگور را رعایت کنید تا از آسیب عوامل بیماری‌زا به درخت جلوگیری شود. علاوه بر این، مشاهده سوسک‌های ژاپنی بر درخت انگور هشداری جدی است و باید با هر ترفندی که شده آنها را از بین ببرید.

کاشت انگور؛ تجربه خلق زیبایی و طعمی فراموش‌نشدنی

فضای حیاط، بالکن‌های بزرگ و باغچه برای کاشت انگور مناسب هستند. اگر به هرکدام از این مکان‌ها دسترسی دارد، همین امروز برای کاشت درخت انگور دست‌به‌کار شوید. کاشت درخت انگور دو مزیت بزرگ دارد. اول اینکه محیط اطراف شما چشم‌انداز سبز و زیبایی پیدا می‌کند، دوم اینکه از برگ و میوه آن استفاده‌های بسیاری می‌شود. تیم امداد کشاورز همراه شما هستند تا باکیفیت‌ترین محصولات و زیباترین نهال‌ها و درخت‌ها را پرورش دهید.

امداد کشاورز

مشاوره، آموزش، خرید آنلاین نهاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *