درختان میوه, تغذیه گیاهی, مطالب کشاورزی

کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده

کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده

برای بسیاری از افراد که قصد کاشت نهال دارند، انتخاب کود مناسب دشوار است. اغلب این افراد قصد کاشت نهار در خانه خود را دارند و به دلیل نداشتن دانش تخصصی در این زمینه، نیازمند تحقیق دراین‌خصوص هستند. گیاهان برای تغذیه، علاوه بر آب نیاز به مواد مغذی موجود در خاک دارند. اما خاک بسیاری از مناطق تمام این مواد مغذی را ندارد. همچنین اگر از خاکی برای مدت طولانی استفاده شود، مواد معدنی موجود در آن تمام می‌شود و باید خاک را تقویت کرد. تقویت خاک به‌وسیله رساندن کود به آن انجام می‌شود. کود، غذای نهال تازه کاشته شده است. انتخاب کود مناسب می‌تواند سرعت رشد نهال تازه کاشته شده و باروری آن را افزایش دهد. در این مقاله از امداد کشاورز قصد داریم انواع کودها را معرفی کنیم و شما را در انتخاب کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده راهنمایی کنیم.

اهمیت کود برای نهال تازه کاشته شده

کود به موادی گفته می‌شود که کاربرد آن در صنعت کشاورزی، افزایش بهره‌وری درختان و گیاهان است. ترکیبات تشکیل‌دهنده کود شامل موادی است که نهال تازه کاشته شده برای رشد بهتر به آن‌ها نیاز دارد. این مواد شامل فسفر، پتاسیم و نیتروژن هستند. همچنین کود باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک می‌شود که این موضوع حاصلخیزی خاک را افزایش می‌دهد. گیاهان علاوه بر کربن، هیدروژن و اکسیژنی که از هوا و آب دریافت می‌کنند به 14 ماده دیگر نیز دارند که عبارت‌اند از: نیکل، منگنز، نیتروژن، روی، فسفر، مولیبدن، پتاسیم، کلر، گوگرد، منیزیم، کلسیم، مس، آهن و بور. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه شود، زمان مناسب برای رساندن کود به نهال تازه کاشته شده است.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای نهال

کود برای نهال تازه

بهتر است که نهال‌ تازه کاشته شده سبزی‌ها و گل‌ها را زمانی که اولین برگ‌های آن‌ها جوانه ‌زده است با دوز متوسطی از کود تغذیه کنید. دلیل این موضوع هم این است که مواد مغذی موردنیاز برای رشد اولین دسته از برگ‌ها که لپه (Cotyledons) نامیده می‌شوند در رویان (جنین) بذر وجود دارد و برای رشد سایر برگ‌ها، اضافه‌کردن مواد مغذی به خاک نیاز است. دقت داشته باشید که لپه‌ها کمی متفاوت از برگ‌های واقعی هستند.

وظیفه لپه‌ها جذب نور خورشید و تبدیل آن به غذا و ارسال به گیاه است. این کار تا زمانی که برگ‌های واقعی گیاه جوانه بزنند و کار خود را آغاز کنند ادامه پیدا می‌کند. نهال تازه کاشته شده تا مرحله درآمدن برگ‌ها می‌تواند بدون کود و مواد مغذی اضافی زنده بماند. باید حتماً توجه کنید که زمانی به نهال‌ تازه کاشته شده کود برسانید که به آن نیاز دارد. درصورتی‌که پژمردگی یا خشک‌شدن آن، علت دیگری داشته باشد، ابتدا باید آن علت را پیدا کنید و رفع نمایید و بعد اقدام به رساندن کود به نهال تازه کاشته شده کنید.

بدون شک نهال ها مانند دیگر موجودات زنده برای رشد مطلوب نیازمند مواد ویژه و ضروری هستند و تا وقتی آن ها را در کنار دیگر عوامل دریافت نکنند، در همان اندازه خریداری شده باقی می مانند و رشد قابل توجهی نخواهند کرد حتی در موارد شدید کمبود نهال خشک می گردد

انتخاب کود برای نهال تازه کاشته شده

نهال‌ تازه کاشته شده معمولا به کودهایی نیاز دارد که مقدار فسفر بالایی داشه باشند. فسفر، رشد ریشه را افزایش می‌دهد و جزئی از فتوسنتز است. در هنگام انتخاب کود، به دنبال نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) روی برچسب محصول باشید. این نسبت باید به ترتیب 1-2-1 باشد. کود مایع یا محلول در آب ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای رساندن مواد مغذی به نهال تازه کاشته شده است. اینکه کود آلی یا مصنوعی انتخاب کنید به ترجیح شخصی شما بستگی دارد. در ادامه این نوع کودها را بررسی می‌کنیم.

کود مصنوعی

اگر از کود مصنوعی استفاده می‌کنید، نهال‌های تازه کاشته شده خود را به‌صورت هفتگی تغذیه کنید. اغلب موارد بهتر است که دستورالعمل برچسب روی کود را حداقل به نصف کاهش دهید. نهال تازه کاشته شده بسیار ظریف است و می‌تواند به‌سرعت به‌وسیله کود سوزانده شود. نهال‌ تازه کاشته شده، با یک‌چهارم چیزی که برچسب روی کود برای گیاهان رشد کرده و بالغ توصیه کرده است هم می‌توانند از بین بروند. پس در مقدار کودی که به نهال تازه کاشته شده می‌دهید بسیار دقت کنید.

کود آلی

کودهای آلی، انواع مختلفی دارند و گاهی اوقات دسترسی به این کودها و پیداکردن آن‌ها دشوار است. ترکیبی از امولسیون ماهی و کتانجک (نوعی جلبک دریایی) می‌تواند مواد مغذی لازم برای نهال تازه کاشته شده را تأمین کند و درعین‌حال خطر سوختن نهال تازه کاشته شده را کاهش دهد. مانند کودهای مصنوعی، می‌توانید هر هفته یک دوز غذای ارگانیک به نهال تازه کاشته شده بدهید. در مقدار کودی که به گیاه می‌دهید دقت کنید و اگر برچسب روی کود برای نهال بالغ بود، مقدار آن را حداقل به نصف کاهش دهید. به طور منظم مقدار کمی کود به نهال تازه کاشته شده خود بدهید تا خطر سوزانده شدن ریشه‌های حساس آن کاهش یابد.

کود دانه‌ای آلی

یک راه مناسب برای کود دادن به نهال تازه کاشته شده مخلوط کردن یک کود دانه‌ای آلی در خاک گلدان است. بسیاری از باغبانان این کار را زمانی انجام می‌دهند که نهال آن‌ها آماده انتقال به گلدانی بزرگ‌تر است. کود دانه‌ای مدتی طول می‌کشد تا مواد مغذی خود را آزاد کند و روی نهال تازه کاشته شده اثر گذارد؛ بنابراین افزودن این کود هنگام شروع کشت بذر گزینه بهتری است. حتماً این کودها را به لایه زیرین مخلوط خاک اضافه کنید تا با دانه تماس پیدا نکند. کودهای آلی هم اگر بیش از حد استفاده شوند دانه را می‌سوزانند.

چه زمانی نهال تازه کاشته شده کود کافی دریافت کرده است؟

اینکه چه زمانی نهال تازه کاشته شده کود کافی دریافت کرده است نیاز به تجربه و آزمایش دارد. باید به‌دقت رشد گیاه را رصد کنید. کود زیادی، رشد نهال تازه کاشته شده را کند و نهال را لاغر می‌کند. در مرحله‌ای که نهال تازه کاشته شده دارید، باید تمرکز شما روی داشتن ریشه‌های سالم باشد تا برگ‌های سبز و بسیار. علاوه بر این، هر گیاه، حتی گیاهان یک گونه، نسبت به دریافت کود واکنش متفاوتی دارند. به‌مرورزمان و با کسب تجربه خواهید فهمید که چه مقدار غذا نهال تازه کاشته شده شما نیاز دارد تا قوی بماند و در نهایت به باغ و زمین کشاورزی انتقال پیدا کند.

کلام آخر

نهال تازه کاشته شده بسیار لطیف و ظریف است و اگر به‌خوبی از آن مراقبت نشود خیلی سریع آسیب می‌بیند. کودی باید به این نهال‌ها داده شود که ریشه آن‌ها را قوی کند. به همین علت است که در متن، به فسفر موردنیاز نهال تازه کاشته شده اشاره شد. مقدار کودی که به نهال تازه کاشته شده می‌دهید هم اهمیت بسیار دارد. این نهال‌ها مقدار کود کمتری نسب به نهال بالغ نیاز دارند و اگر زیاده‌روی کنید ریشه نهال می‌سوزد. در این مطلب مواردی که برای انتخاب کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده نیاز داشتید را بیان کردیم و امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. تیم امداد کشاورز همواره کنار شماست تا بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات را پرورش دهید.

امداد کشاورز

مشاوره، آموزش، خرید آنلاین

مطالب مرتبط

یک نظر در “کود مناسب برای نهال تازه کاشته شده

  1. محمد گفت:

    سلام لطفا بفرمائید کود npkبه تعداد محدود حضوری ازکدام نمایندگی فروش امداد کشاورز درتهران تهيه کنم‌ لطفا در صورت امکان آدرس نزدیک ترین به‌ تهرانپارس رومعرفی بفرمائید باتشكر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *