درختان خشکبار, تغذیه گیاهی

علت گل ندادن درخت بادام حیاط من چیست؟

درختان بادام از جمله درخت‌های زیبا و جذابی هستند که استفاده‌های زیادی می‌توان از آن داشت. این درخت‌ها جزء دارایی‌های ارزشمند برای هر باغی محسوب می‌شوند. این روزها خرید بادام از بازار ارزان نیست و اگر یک باغ شخصی یا زراعتی داشته باشید که بتوانید در آن بادام پرورش دهید، سرمایه‌گذاری خوبی کرده‌اید. اگر نهال این درخت را در باغ خود بکارید لازم است مراقبت‌های مرتبط با آن را هم یاد بگیرید.

 یکی از مهم‌ترین چیز‌هایی که باغداران درباره درخت بادام با آن روبه‌رو می‌شوند این است که گاهی درخت از گلدهی می‌افتد. به نظر شما علت گل ندادن درخت بادام چیست؟ با چه روش‌هایی می‌توان این مشکل را برطرف کرد و در فصل‌ها و سال‌های بعدی دوباره از درخت محصول برداشت کرد؟ اگر دنبال جواب این سؤال‌ها می‌گردید، به خواند این مطلب در مجله امداد کشاورز ادامه دهید تا به پاسخ برسید.

بوته بادام گل‌دار یک درخت کوچک یا درختچه بزرگ است که هر بهار با شکوفه‌های صورتی مرواریدی زیبا پوشیده می‌شود و در طول سال فضای سبز و زیبایی برای باغ ایجاد می‌کند. این گیاه نسبتاً انعطاف‌پذیر است و از مراحل ساده‌تر رشد، نمو و مراقبت از آن نسبت به دیگر درخت‌ها و گیاهانی که می‌توان در باغ پرورش داد بهره می‌برد.

درباره بادام

نکته جالبی که درباره بادام وجود دارد، تلخ یا شیرین بودن آن است. در بین بادام‌ها، بادام تلخ‌وشیرین وجود دارد و بادام تلخ دارای یک ماده سمی است.

دیدن درختان بادام زیبا که هر زمستان در سراسر باغ شکوفا می‌شوند بسیار شگفت‌انگیز است و جلوه‌ای دلنشین و زیبا به محیط می‌دهد. این درخت‌ها اولین درختی هستند که شکوفا می‌شوند و میوه می‌دهند. اگر در باغ خود درخت بادام داشته باشید، ممکن است در بعضی از سال‌‌ها متوجه شکوفه نزدن درخت شوید. معمولاً عوامل مختلفی را برای علت شکوفه ندادن درخت بادام می‌توان پیدا کرد. در ادامه این علت‌ها را مرور می‌کنیم تا بررسی کنیم که چه عاملی باعث توقف گل‌دهی درخت شده و از چه طریقی می‌توان این علت را رفع کرد.

بیشتر بخوانید: درخت بادام

دلایل شکوفا نشدن درخت بادام

رشد و باردهی درخت بادام پیچیدگی خاصی ندارد، بنابراین پرورش آنها می‌تواند گزینه خوبی باشد. هر درخت بادام بعد از اینکه به رشد کافی رسید و از حالت نهال بودن خارج و به درخت تبدیل شد، باید سالانه گل‌دهی و ثمردهی داشته باشد. اگر یک یا دو سال پشت‌سرهم متوجه شدید که درخت بادام باغ شما گلدهی ندارد، به این معنی است که یک اتفاق خارج از کنترل باعث شده تا درخت‌ها از روند طبیعی خودشان خارج شوند. چند عامل مختلف را به‌عنوان علت گل ندادن درخت بادام می‌توان بررسی کرد. بعضی از این عوامل طبیعی هستند و بعضی دیگر برای رفع آنها نیاز به مراقبت و توجه بیشتر است. در ادامه دلایل شکوفا نشدن درخت بادام را مرور می‌کنیم:

شکوفه دادن بادام

سال خواب

یکی از رایج‌ترین عللی که می‌توان به آن اشاره کرد سال خواب یا خواب درخت است. معمولاً اکثر درخت‌ها سال خواب دارند و در این سال شکوفه و بار نمی‌دهند.

درنتیجه انرژی و قوّت لازم برای گل دادن و باردهی در سال جدید را ندارد. خواب درخت یک اتفاق کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست. فقط کافی است یک سال به درخت استراحت کنید تا برای باردهی در سال جدید آمده شود و بدون هیچ مشکلی علت گل ندادن درخت بادام شما، برطرف شود. به جز علت سال خواب، عوامل دیگری هم هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

بهترین کود برای درخت بادام

یکی از بهترین کودهایی که می توانید برای افزایش گلدهی درخت بادام استفاده کنید، کودهای فروت ست است. کودهای فروت ست، در برندها و اندازه های متنوعی در بازار موجود است. اگر قبلاً از یک برند فروت ست استفاده کرده و نتیجه گرفته اید، می توانید از همان برند استفاده کنید. در غیر اینصورت کودهای فروت ست را تنها از برندهای معتبر تهیه کنید و دستورالعمل روی بطری را دنبال کنید تا محصول سالمتری داشته باشید. از مصرف بی رویه و بدون برنامه کود، خودداری کنید. 

برخی از کودهای پتاسه نیز برای تقویت درخت بادام در زمان گلدهی مناسب است. همچنین از کودهای مرغی پوسیده شده می توانید به صورت چالکود استفاده کنید. 

در زیر، چند کود مناسب و تأیید شده برای گلدهی درخت بادام را معرفی می کنیم که می توانید از آنها برای افزایش باردهی درخت بادام خود استفاده کنید. در صورت نیاز به مشاوره، کارشناسان امداد کشاورز از طریق چت آنلاین یا اپلیکیشن در خدمت شما خواهند بود. 

کود فسویت کی سی (فسفیت پتاسیم) کیمیتک اسپانیا

487,500 تومان
کود فسویت کی سی (فسفیت پتاسیم) کیمیتک اسپانیا، حاوی درصد بالایی از فسفر و پتاسیم است. این ترکیب با اتصال

کود فروت ست 5 لیتری نوتریتک

940,000 تومان
کود فروت ست نوتریتک بازارگان کالا کودی است که برای گرده افشانی موثر و تلقیح بهتر درختان میوه در زمان

کود مایع آلمندو مس(فسفیت پتاسیم) فرتاک لند

89,000 تومان
  • بهترین محصول برای افزایش مقاومت گیاهان آپارتمانی
  • حاوی عناصر مس،پتاس و فسفر برای گیاهان آپارتمانی
  • اثربخشی بالا و فوق العاده

کود فروت ست همراه با آمینو اسید و جلبک دریایی 5 لیتری سپتا

637,000 تومان
آشنایی با کود فروت ست همراه با آمینو اسید و جلبک دریایی سپتا کود مایع فروت ست سپتا محصولی متشکل

کود فروت ست آلی کلاته با آمینو اسید و جلبک دریایی 1 لیتری سپتا

153,500 تومان
کود مایع فروت ست سپتا محصولی متشکل از عناصر نیتروژن، روی و بور است که با آمینواسید، عصاره جلبک دریایی

هرس نامناسب

یکی دیگر از دلایل رایج هرس نامناسب است. رشد و گل‌دهی آینده بادام حاصل هرس درست و به‌موقع آن در سال قبل است. این به این معنی است که بادام‌ها درست پس از پایان شکوفه دهی، زمانی که درخت هنوز برای رشد جوانه‌های جدید آماده نشده است، باید با یک قیچی مناسب هرس، تربیت و شکل دهی شود. اگر درخت بادام خود را در پاییز، زمستان یا اوایل بهار هرس کنید، این احتمال وجود دارد که جوانه‌های گل را که قبلاً تشکیل شده‌اند از بین ببرید و در درخت در بهار شکوفه‌های کمتری بزند. به همین دلیل هرس نکردن به‌موقع یا نامناسب درخت، یک مورد مهم برای علت گل ندادن درخت بادام است.

بیماری ها و آفات بادام

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که درخت بادام به‌خاطر بیماری یا آفت شکوفا نشود. این امکان وجود دارد که درخت بادام به دلیل بیماری شکوفا نشود. هم آتشک و هم سوختگی شکوفه بیماری‌هایی هستند که منجر به مرگ شکوفه‌ها می‌شوند، بنابراین اگر هرکدام از این آسیب‌ها روی درخت شما تأثیر بگذارد، درخت هیچ شکوفه‌ای نخواهید داشت. در واقع در این مورد از علت گل ندادن درخت بادام گل ها تشکیل می‌شوند، اما پس از آن قهوه‌ای و پژمرده می‌شوند و به‌سرعت می‌میرند. اگر درخت بادام باغ شما به این بیماری مبتلا شد، برای رفع آن باید شاخه‌ها و قسمت‌ها آلوده شده را حذف و از گوگرد مرطوب‌کننده هم برای کنترل بیماری درخت استفاده کنید.  

رایج ترین بیماری ها و آفات بادام را در مطالب زیر ببینید:

کمبود آبیاری

عامل دیگری که در گل ندادن درخت‌ها به‌خصوص درخت بادام مؤثر است، کمبود آبیاری یا آبیاری نامناسب است. بادام برای رشد به مقدار زیادی آب نیاز دارد. اگر درخت شما آب کافی دریافت نکرده باشد، بیشتری انرژی خود را صرف جست‌وجوی آب در خاک و جذب آب می‌کند. درنتیجه انرژی کافی برای تولید گل یا میوه را ندارد و از گلدهی می‌افتد.

جمع‌بندی

درخت بادامی که گلدهی و ثمر‌دهی ندارد می‌تواند یک ناامید بزرگ برای باغ‌دار محسوب شود. به همین دلیل ضروری است که به‌محض اینکه متوجه شدید درخت‌های باغ گل نمی‌دهند، علت گل ندادن درخت بادام را بررسی کنید. اولین و ساده‌ترین دلیل این است که شاید هنوز به زمان گل‌دهی درخت نرسیده و به صبر بیشتری نیاز دارید. درختان آجیل ممکن است چند سال طول بکشد تا به گل‌دهی و میوه دهی برسند. برای بادام، ممکن است مجبور شوید تا چهارسالگی درخت صبر کنید. پس اگر درخت شما نهال است، فعلاً صبور باشید. پس از شروع، می‌توانید تا ۵۰ سال انتظار بازدهی داشته باشد. به جزء این عامل، عوامل دیگری مثل سال خواب درخت، هرس نامناسب، بیماری و آفت هم جزء عوامل مؤثری هستند که باعث توقف گل‌دهی درخت شده‌اند. برای برطرف‌کردن همه این مشکل‌ها لازم است علت اصلی را پیدا کرده و باتوجه‌به آن، کارهای جبرانی را انجام دهید. اگر برای پیداکردن علت گل ندادن درخت بادام باغ خود نیاز به مشورت و مشاوره بیشتر دارید می‌توانید با ما متخصصین از طریق اپلیکیشن امداد کشاورز یا سایت امداد کشاورز در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *