گلخانه

نحوه ساخت گلخانه رز هلندی در تهران

نحوه ساخت گلخانه رز هلندی در تهران

گل رز یکی از پر طرفدارترین گل‌های موجود در دنیا بوده که نماد عشق است. در میان انواع گل‌های رز، گل رز هلندی یکی از پرطرفدارترین و زیباترین‌هاست. این گل در بازارهای بین المللی تقاضای زیادی دارد. به همین دلیل، پرورش آن می‌تواند یک شغل پر سود باشد؛ اما قبل از آن باید به نکات پرورش و احداث گلخانه رز هلندی توجه ویژه‌ای داشت؛ زیرا گل رز هلندی یک گل حساس به شرایط محیطی است و در صورت عدم مراقبت، به راحتی از بین می‌رود. همان‌طور که گفته شد در کنار تمام زیبایی‌های این گل، چالش‌هایی هم در پرورش آن وجود دارد؛ به‌خصوص برای پرورش گل رز در تهران. در این مقاله به نحوه ساخت گلخانه رز هلندی در تهران و نکات مربوط به آن پرداخته می‌شود.

اهمیت تامین شرایط مناسب گلخانه گل رز هلندی در تهران

با توجه به اینکه در طول تابستان هوای شهر تهران بسیار گرم می‌شود و می‌تواند به بالای 40 درجه برسد مراقبت‌های ویژه‌ای برای پرورش گل رز لازم است. با وجود آلودگی هوا و ناپایداری‌های جوی، در هنگام ساخت گلخانه رز هلندی در تهران باید تدابیر مناسب با این شرایط در نظر گرفته شود؛ در غیر این صورت متاسفانه عمر گل رز هلندی شما چندان زیاد نخواهد بود. از طرفی، با توجه به اختلاف دما و رطوبت میان تابستان و زمستان، لازم است سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی برای گلخانه‌ای که قرار است در آن گل رز هلندی پرورش داده شود، در نظر گرفته شود. علاوه بر تامین دمای مورد نیاز برای پرورش گل رز هلندی، تامین نور مناسب نیز امری مهم است که باید توسط دستگاه‌های مناسب انجام شود. این گل در محیط پر نور مستعد رشد خوب و باکیفیت است؛‌ پس تامین نور باکیفیت بسیار مهم است.

ساخت گلخانه گل رز هلندی

برای ساخت گلخانه گل رز هلندی در تهران باید مرحله به مرحله اقدام و شرایط مورد نیاز را فراهم کنید. در ادامه این مقاله، نحوه ساخت گلخانه رز هلندی به صورت گام به گام بیان می‌شود با ما همراه باشید.​

در نظر گرفتن و تامین شرایط مطلوب برای رشد گل رز هلندی

برای رشد و ثمردهی بهتر گل رز هلندی، توجه به شرایط دما، نور، رطوبت و نوع خاک بسیار مهم است. قدم اول در نظر گرفتن یک مکان مناسب برای احداث گلخانه رز هلندی است. با توجه به آلودگی‌ هوا در مرکز شهر تهران، بهتر است جایی را برای احداث گلخانه انتخاب کنید که کمتر در معرض آلودگی هوا باشد. همچنین در نظر گرفتن شرایط محیطی نیز مهم است. در خصوص میزان مطلوب هر کدام از شرایط دمایی و نور مناسب، در ادامه صحبت شده است.

با توجه‌ به حساس بودن رز هلندی به دما و نور محیط، لازم است تمهیدات لازم برای ایجاد شرایط مناسب دمایی فراهم شود. با توجه‌ به اینکه در شهر تهران در زمستان ممکن است بر اثر بارش برف، دما به‌شدت پایین بیاید، خطر یخ‌زدگی گل وجود دارد؛ بنابراین سیستم سرمایشی در تابستان و سیستم گرمایشی مناسب در زمستان لازم است. از طرفی چون این گل بسیار نور دوست است، در زمستان ممکن است کمی گلدهی آن کاهش پیدا کند که امری طبیعی است؛ اما با ایجاد نور مصنوعی کافی، می‌توان به رشد و گلدهی بهتر آن کمک کرد.

پد کولر گلخانه مدل PC40

28,800,000 تومان
 • ایجاد سرمایش مناسب در گلخانه‌ها
 • کاهش مصرف برق
 • کاهش مصرف آب

کولر صنعتی سلولزی آکسیال سرماسان

27,700,000 تومان28,800,000 تومان
 • ایجاد سرمایش مناسب در گلخانه‌ها
 • بسیار کم صدا
 • مصرف کم و مقرون به صرفه انرژی

هیتر تابشی لوله‌ای گرماسان

30,000,000 تومان31,500,000 تومان
 • مناسب برای گرمایش گلخانه‌ها
 • مناسب برای گرمایش فضاهای بسته صنعتی
 • مناسب برای مرغداری‌ها
 • مصرف بهینه سوخت

سیستم مانیتورینگ وضعیت هوای گلخانه

6,000,000 تومان
 • پایش دما و رطوبت هوا از راه دور
 • کاهش هزینه‌های سرمایش و گرمایش

ضدعفونی خاک پیش از کاشت گل

برای ضدعفونی خاک پیش از کاشت گل رز هلندی، می‌توان از پراکسید هیدروژن (H2O2) به‌عنوان یک روش کارآمد و اقتصادی استفاده کرد. برای این کار لازم است در ابتدا خاک را آبیاری کنید. سپس نسبت 1 لیتر به 37 میلی‌لیتر، آب به پراکسید هیدروژن را تهیه کنید و روی بستر خاک بریزید. پس از گذشت 4 تا 6 ساعت می‌توانید عملیات کاشت گل رز هلندی را آغاز کنید.

آماده‌سازی بستر کشت گل رز هلندی

بسترهای پرورش گل رز هلندی باید برجسته باشند. زیرا این نوع بسترها، شرایط بهتری را برای رشد ریشه گیاه ایجاد می‌کنند. ابعاد هر تخت بستر بهتر است به اندازه‌های زیر باشد.

ارتفاع تخت: ‌ 45 سانتی‌متر
Read More
عرض تخت: 90 سانتی‌متر
Read More
فاصله بین تخت‌ها: 45 سانتی‌متر
Read More

خاکی که در این بستر تخت‌ها ریخته می‌شود بهتر است از نوع متخلخل باشد که زهکشی مناسبی ایجاد کند. همچنین برای ایجاد زهکشی بهتر می‌توان از ماسه در انتهای تخت‌ها استفاده کرد. علاوه بر خاک، از انواع کود آلی مناسب برای رشد گل رز هلندی نیز می‌توان استفاده کرد تا رشد ریشه و گیاه باکیفیت بهتر و سریع‌تر انجام شود.

انتخاب نوع گل رز هلندی و کاشت آن

پس از انجام این مراحل می‌توانید گل رز هلندی خود را بکارید. اما چه نوع گلی را برای کاشت انتخاب می‌کنید؟ قبل از کاشت گل رز هلندی در گلخانه، انتخاب نوع گل و رنگ آن بسیار مهم است. گل رز هلندی در رنگ‌های قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و سفید موجود است که باید از بین این رنگ‌ها یکی یا چند تا را انتخاب کنید. با توجه‌ به تقاضای بازار می‌توان رنگ آن را انتخاب کرد. در حالت کلی رنگ قرمز بیش‌ترین تقاضا را در بازار بین‌المللی دارد؛ به‌طوری‌که این گل حدود 50 تا 60 درصد از تقاضای بازار را شامل می‌شود. پس از آن رنگ‌های صورتی و زرد هرکدام با 15 درصد تقاضا در رتبه دوم رنگ‌های مورد علاقه مردم قرار دارند. رنگ‌های نارنجی و سفید نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 مورد دیگری که در هنگام ساخت گلخانه گل رز هلندی باید به آن دقت داشت، نوع روش انتخابی برای پرورش است. در حالت کلی دو نوع روش برای کاشت گل رز هلندی وجود دارد. نوع اول استفاده از قلمه گیاه و نوع دوم استفاده از گیاه پیوندی است. انتخاب هرکدام از این دو نوع تفاوتی در نتیجه ندارد و در صورت مراقبت از گیاه، پرورش آن موفقیت‌آمیز خواهد بود. انتخاب نوع ماده برای کاشت بستگی به مهارت و تجربه شما در کاشت هرکدام از این دو نوع دارد.

کلام آخر

گل رز هلندی یکی از گونه‌های بسیار محبوب در سراسر جهان است. به همین دلیل رشد و پرورش آن یکی از راه‌های کسب درآمد محسوب می‌شود. انتخاب نوع گل و رنگ آن از عوامل مهم در فروش و کاشت و ثمردهی است و باید به آن توجه شود. اما ساخت گلخانه گل رز هلندی در تهران باتوجه‌به اقلیم آب‌وهوایی و شرایط محیطی، کاری سخت و نیازمند دانش و تجربه است. در این مقاله به‌صورت گام‌به‌گام نکاتی را که باید در مورد ساخت گلخانه گل رز هلندی در تهران بدانید بیان کردیم. برای دریافت مشاوره احداث گلخانه می‌توانید با کارشناسان امداد کشاورز تماس حاصل نمایید.

امداد کشاورز

مشاوره، آموزش، خرید آنلاین نهاده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.